Sākotnējās novecošanas pazīmes: veidojas ādas pārpalikumi acu zonā; parādās sīkās grumbiņas acu kaktiņos; uzacu ārējās malas nolaidās uz leju; veidojas nasolabiālās krokas. Tas ir raksturīgi sievietēm līdz 30 gadiem. Pēc 40 gadiem visas augstāk minētās pazīmes tikai pastiprinās. Acu plakstiņas kļūst izteikti smagākās, uz zoda paliek vaļīga āda, vaigu zonā āda nolaidās, parādās pamanāmas grumbas starp uzacīm. Padziļinās jau esošās grumbas.
Ap 50 gadiem, vaigi dēļ nolaišanas saplūst kopā ar zodu. Seja zaudē precīzus kontūrus, deguna gals dažreiz pagarinās. 60 gados tiek atzīmētas izteiktās izmaiņas, āda paliek plānāka un sausāka, kā rezultātā veidojas dziļas grumbas.
Izdala vairākus sejas novecošanas tipus sievietēm:
1. Nogurusi seja izpaužas kā ādas elastības samazināšanas. No rīta pēc laba miega, seja izskatās svaiga un atpūtusies,bet vakarā atkal parādās novecota sejas izteiksme. Tāda novecošana ir raksturīga taukainai un kombinētai sejas ādai. Par iemeslu var kalpot bieži stresi, smēķēšana, nogurums, nepietiekams miegs.
2. Sievietēm ar jūtīgu un plānu ādu ir ļoti raksturīga grumbaina seja. Sīkas grumbiņas sedz visu seju ka tīkls. Par iemeslu var kalpot bieža un ilga atrašanās saulē, sausā āda.
3. Tuklām sievietēm ar smagiem sejas vaibstiem ir raksturīgs gravitācijas novecošanas tips. Zemādas tauku slāņa biezuma dēļ grumbu praktiski nav, bet ar laiku veidojas biezas karājošās krokas. par iemeslu var kalpot lieks svars, attiecīgās slimības, taukaina āda.
4. Kombinētais novecošanas tips attiecas pie agras sejas novecošanas. Šajā gadījumā parādās dažādas novecošanas pazīmes – grumbas, ādas elastības samazinājums, ādas nolaišanas vaigu zonā. Tos izraisa liels radikāļu skaits organismā, kā arī ilgstoša UV-staru ietekme.
5. Uz sejas ar nelielu zemādas tauku slāni ir vismazāk pamanāmas novecošanas pazīmes – tas ir muskuļu novecošanas tips. No sākuma veidojas krunciņas ap acīm (vārnu kājiņas), pēc tam sāk nolaisties tauku krokas virs augšējām acu plakstiņam un paliek izteiktās nasolabiālās krokas. Iemesls ir viens – vecums.
Kaut sejas novecošana pēc morfotipa dalās uz noteiktiem tipiem. Eksistē priekšlaicīga un dabīga ādas novecošana. Otrā notiek pakāpeniski, pēc bioloģiskās šūnu transformācijas programmas.
Priekšlaicīgas novecošanas galvenie iemesli:
Katra sieviete agri vai vēlu prāto par to, kā apstādināt sejas novecošanu. Ļoti svarīga un pamatīga pieeja ādas novecošanai un atjaunošanai ir korneoterapijai. Korneoterapija – tas ir sejas kopšanas metožu komplekss, kurš ir virzīts uz ādas un barjeras sistēmu atjaunošanu un aizsargāšanu.
КОКО dermaviduals® krēmu sastāva ir ceramīdi, augu sterīni un fosfolipīdi, kuri nodrošina ādu ar neaizvietojamām tauku skābēm.
Otrs korneoterapijas princips pamatojas uz barjeras krēmu pielietošanu. Lipīdu slāņa bojājumi iedzen ādu stresā, tā sāk ražot signāla molekulas (citokīnus) , kuri uzsāk iekaisuma reakciju. Tādējādi, vēl pirms āda paliek dehidrēta, barjeras bojājumi izpaudīsies kā apsārtums, tūska un nieze. Šo reakciju var novērst, izveidojot uz ādas virsmas mākslīgo barjeru, kurš „maldinās” tās aizsarg sistēmas un nedos tām uzcelt trauksmi. (Parastākais šāda aizsarg pārklājuma veids ir vazelīns, bet esot sveša viela ādai , tā bloķē ne tikai iekaisuma reakciju, bet arī barjeras atjaunošanas procesus).
КОКО dermaviduals® līnijā tiek iekļauti jaunās paaudzes barjeras krēmi, kuri novērš iekaisumu, netraucējot ādas pašu reģenerācijas funkciju.
Trešais korneoterapijas princips – antioksidantu izmantošana, kuri samazina ādas bojājumus iekaisuma gadījumā. Antioksidanti atrodas daudzu krēmu sastāvā, savukārt ne visās receptūrās tie ir stabilās formās un pietiekamā daudzumā, lai sasniegtu nepieciešamo efektu.
КОКО dermaviduals® līnijā antioksidanti tiek iekļauti liposomālu preparātu sastāvā un nano koncentrātos, kas ļauj garantēt to efektivitāti.
Un beidzot, vēl viens korneoterapijas pamatprincips – preparātos nav vielu, kuri varētu rast bojājumus ādas raga slānim vai to lipīdu struktūrām.
КОКО dermaviduals® preparātos tiek izmantotas tīrās eļļas un koncentrāti, kā arī krēmi, kuri nesatur virspusēji aktīvās vielas (VAV) un konservantus.
Paliek skaidrs, ka korneoterapiju principu izmantošanai ādas kopšanā ir lielā nozīme. Korneoterapija iekļauj noteiktu kosmetoloģisku līdzekļu, speciālu ārstēšanas metožu izmantošanu un var tikt klasificēta sekojoši:
1. Ādas aizsardzība
1.1. Mitrināšana
Ādas mitrināšana spēlē svarīgu lomu ādai. Tas palielina ādas elastīgumu un veicina tās gludumam un līdzenumam. Aptuveni 40% no NMF kompleksa (naturāls, mitrinošs faktors) sastāda aminoskābes, kuri ne tikai ir atbildīgi par mitruma saturu ādā, bet arī osmolītisko līdzsvaru – tas koriģē nelīdzsvarotību un ādas osmolītisko spiedienu. Aminoskābes un urea esošie NMF kompleksa sastāvā tāpat nodrošina dabīgu aizsardzību no brīviem radikāļiem. Lai piesātinātu ādu ar naturālu mitrinošo faktoru ir nepieciešams izmantot līdzekļus uz liposomu bāzes, kuri darbojas kā transporta sistēmas aktīvām vielām, jo fosfatidilholīns, kurš atrodas to membrānās ir dzimtā viela organismam.
1.2. Dermas-Membrānās struktūrās (DMS)
Ādas barjeras raga slāņi galvenokārt sastāv no ceramīdiem, holesterola un palmitīnskābes. Tie izskatās kā daudzslāņu struktūra. Sakarā ar šo, tiek rekomendēts ādas kopšanas līdzekļus ar tādu pašu vai līdzīgu kompozīciju, kuri sastāv no vairākiem slāņiem. Šīs sistēmas kļuva zināmas kā dermas membrānās struktūras. Tie satur ceramīdus, fitosterolu (līdzīgs holesterolam) un hidrogenizētu fosfatidilholīnu ar ķīmiski saistītu palmitīnskābi un stearīnskābi. Šie komponenti ir fizioloģiski un viegli integrējas ādas dabīgajā līdzsvarā. Šo sistēmu priekšrocība ir tajā, ka tie ir bez emulgatoriem, un līdz ar to nav pakļauti izskalošanai kā parastās emulsijas uz ūdens bāzes, kuriem seko ādas nelīdzsvarotība, kas ir īpaši aktuāli atopiskā dermatīta gadījumā.
Profesors Kligmans – korneoterpijas pamatlicējs, detalizēti izstrādāja cīņas stratēģiju ar priekšlaicīgu novecošanu. Par galvenajiem elementiem šajā stratēģijā paliek NMF (mitruma līdzsvara un aizsardzības pret radikāļiem) saglabāšana, kā arī ādas slāņu veselums, aizsardzība no saules ietekmes un to sekām, reģenerācijas procesu uzturēšana un to atspoguļošana, kā arī tauku skābju līdzsvaru ādā. Individuālā bojātās un problemātiskās ādas kopšana pamatojas uz pareizā bāzes krēma izvēli un korneoterapeitisko koncentrātu izvēle.
1.3. Aizsardzība pret saules ietekmi
Intensīvā saules ietekme rada dubulto stresu ādai ar savu ultravioleto un infrasarkano starojumu. Tajā laikā, kamēr āda var būt aizsargāta no ultravioleta stariem ar speciāliem filtriem, no infrasarkana starojuma pasargās tikai piemērots apģērbs un atrašanas ēnā. Sakara ar šo ir ļoti nepieciešama sīkākās informācijas saņemšana par šo jautājumu, jo tieši infrasarkanais starojums ir viens no galvenajiem faktoriem, kurš izraisa priekšlaicīgu ādas novecošanu. Ja ādai tiek izmantoti UV filtri, tad labāk lai tie būtu integrēti DMS struktūrās un to izmantošana ir jābūt pamatota, jo āda piedzīvo papildus stresu no filtru izmantošanas, kā arī tie liedz D2 un D3 vitamīnu veidošanos. Pievienojot kopšanas krēmos CM-glukānu, ir iespēja samazināt ādas jūtīgumu pret ultravioletu, jo šim aktīvam koncentrātam piemīt šūnu aizsarg iedarbība, kā arī tas viegli izlīdzina ādu un it lieliska piedeva atjaunojošiem krēmiem ar augstu lipīdu saturu.
2 Ādas reģenerācijas uzturēšana
2.1. Izvairīšanas no specifiskiem komponentiem
Viens no galvenajiem korneoterapijas priekšnoteikumiem ir tas, ka dažādi ādas kopšanas komponenti var ne tikai ietekmēt ādas reģenerāciju, bet arī izraisīt ādas reakcijas, tāpēc tiek rekomendēta izvairīšanas no sekojošiem komponentiem:
2.2. Neaizvietojamās tauku skābes
Linolskābe (omega-6) ir korneoterapijas neaizvietojams komponents un parasti tiek lietots saistītā veidā natīva fosfatidilholīna formā (liposomas, nanodaļiņas). Tas tāpat atrodas ādas raga slānī, barjeras slāņa aktīvās vielas veidā – ceramīds I. Šī ceramīda deficīts var novest pie zvīņainas ādas ar ādas barjeras traucējumiem. Cermaīda I folikulāro lipīdu koncentrācijas samazinājums tāpat spēlē nozīmīgu lomu komedoģenēzes un akne procesos. Pateicoties linolskābes saturam fosfatidilholīns darbojas kā augsti efektīvs līdzeklis cīņā ar I un II akne stadijām, ka arī ar senilu (vecuma) akne, jo tam piemīt apspiešanas ietekme uz ādas sebumu. Ādas barjeras traucējumi ir ļoti atsaucīgi pie šāda veida terapijas.
Cita ļoti svarīga neaizvietojamā tauku skābe ir γ-linolēnskābe (omega 6), kura atrodas nakts prīmulas eļļa un α-linolēnskābe (omega3), kura atrodas linsēklu eļļā. Cilvekiem ar ādas atopiskām problēmām lieliski der γ un α linolēnskābju lokāla lietošana.
Mežrozes eļļa uz 25% sastāv no α-linolēnskābes, ka arī vīnogu kauliņu eļļa un kviešu asnu eļļa lielā mērā satur linolskābi. Pēdēja minētājā eļļa tāpat atrodas 15% palmitīnskābes, kura ir ādas barjeras sastāvdaļa, tāpat kā avokado eļļā, kur šis skābes koncentrācija sasniedz 20%. Avokado eļļa ir viens no spēcīgākiem aktīviem aģentiem, kurš ietekmē ādas dabīgus reģenerācijas procesus, pateicoties fitosterola augstam saturam. Savukārt vērtīga kivi sēklu eļļa satur aptuveni 61% neaizvietojamās omega-3 taukskābes. Tā ir visaugstākā taukskābju koncentrācija no visām zināmām eļļām.
2.3. Aktīvu koncentrātu nesēji kā ādas reģenerācijas uzturēšana.
Revitalizējošo aģentu lietošanas laikā, šo aģentu atbrīvošana ādā ir atkarīga no to nesējiem. Līdzekļi, kuri satur DMS un fosfatidilholīnu ne uz ūdens bāzes pakāpeniski atbrīvo aktīvus koncentrātus un tādējādi nodrošina ilgstošu efektu, tostarp liposomas (ar ūdenī šķīstošām aktīvām vielām) un nanodaļiņas (ar taukos šķīstošām aktīvām vielām) diezgan ātri piegādā aktīvas vielas ādas raga slānī un dziļākajos ādas slāņos. Pievienojot DMS liposomās vai nanodaļiņās, aktīvo vielu atbrīvošanas ātrums var tikt palielināts vai samazināts ar natīva fosfatidilholīna koncentrāciju. Tāpat eksistē liposomu un nanodaļiņu kombinācija – semisomas.
2.4. Vitamīni
Vitamīni un to esteri ir visbiežāk pielietojamas vielas ādas reģenerācijas nodrošināšanai, kuri tiek atbrīvoti ādā ar fermentu reakciju palīdzību. Par ievērojamākiem no tiem tiek uzskatīti:
Augstākminēto vitamīnu īpašības un iedarbība tika vairakkārt aprakstīta zinātniskā literatūrā. Attiecība uz C vitamīnu, tam jābūt tikai zemās koncentrācijas (0.5%) un tiek lietots liposomu veidā, lai aktivizētu kolagēnu un kavēt tirozināzes ietekmi. Augstākās koncentrācijas (10% un vairāk) un ne liposomālā dispersijā tas nodrošina tikai keratolītisku efektu.
2.5. Ādas reģenerācijas uzturēšanas fiziskie mēri
Mikrocirkulācijas stimulācija, ir viens no dabīgas ādas reģenerācijas svarīgākiem procesiem. Attiecība uz tehnikām, jāvelta īpaša uzmanība sejas masāžām, kā arī sports kopumā, fizioterapija un vēsas dušas spēlē nozīmīgu lomu. Vēsas dušas palīdz atjaunot ādas elastību, pateicoties paaugstinātai virsnieru dziedzeru hormona izdalīšanai.
3. Ādas problēmu individuālā terapija
Tālāk tiks uzskaitīti svarīgākie aktīvie koncentrāti ar noteiktām ādas kopšanas īpašībām. To mērķis ir saglabāt ādu labi funkcionējošā veidā ilgtermiņa perspektīvā un novērst ādas traucējumu parādīšanos.
Ādas barjeras traucējumi:
Kornifikācijas traucējumi:
Eritema, kairinājumi:
Atjaunojošie koncentrāti:
Zemāk minētiem aktīviem koncentrātiem ir iespēja ietekmēt ādas stāvokli, padarot to gludāku, novēršot sīkas grumbiņas. Dažas vielas labvēlīgi ietekmē mitruma līmeni, kā piemēram hialuronskābe un peptīdi.
Tabulā tiek piedāvāts piemērs sausās novecotas ādas kopšanai. Šis princips var tikt viegli integrēts citiem novecotas ādas tipiem, izmantojot piemērotus aktīvus koncentrātus.
(a) Ādas attīrīšana |
Šķidrs attīrošs līdzeklis ar zemu putošanas pakāpi (kura pamatā ir cukura tensīdi bez attaukošanas vielām) |
(b) Pīlings |
Enzīmu pīlings (pamatā papaijas un ananāsa ekstrakti, māla minerāli); nomazgāt pēc 10 minūtēm. |
(c) Toniks |
D-pantenols un liposomu koncentrāts ( „tīras” liposomas) sagatavos raga slāni aktīvo vielu uzņemšanai, kā arī piesātinās ādu ar paaugstinātu linolskābes devu. |
(d) Aktīvie koncentrāti |
Aktīvie koncentrāti tiek uzklāti uz ādas, pēc tam seko viegla masāža ar avokado eļļu un beigās savelkoša modelējošā maska. |
(e) Pabeigšanas procedūra |
DMS bāzes krēms piemeklēts pēc ādas tipa ar lipīdu augstu saturu aizvērs ādas barjeru. |
(f) Mājas kopšana |
Mājas kopšanai aktīvie koncentrāti var tikt sajaukti ar DMS bāzes krēmu, tie pakāpeniski atbrīvosies ilga laika garumā atkarībā no koncentrācijas. Piemērs: (piemērots konkrētas ādas tipam) |
Ādas kopšana apkārt acīm
Kas attiecās uz ādas kopšanu apkārt acīm, tad mitrinošie ekstrakti tādi kā aloe vera, gurķa ekstrakts, brūnaļģu ekstrakts, D-pantenols, un aminoskābes ir pamatlīdzekļi ādas kopšanai šajā delikātajā zonā. Daudziem no šiem ekstraktiem piemīt ne tikai mitrinošas īpašības. Alvejas ekstraktam piemīt pretiekaisuma efekts, brūnaļģu ekstraktam piemīt pretmikrobu līdzeklis, gurķa ekstrakts savelk ādu, savukārt D-pantenols uztur šūnu veidošanos iekaisuma procesu gadījumā. Tāpat par veiksmīgiem palīgiem cīņā ar novecošanu tiek uzskatīti avokado eļļa, vīnogu kauliņu eļļa un kviešu asnu eļļa, ārpus augsta lipīdu satura, tie nodrošina ādu ar fitosterolu, kurš uzlabo ādas barjeras funkciju. Taukskābes un vitamīni kas ir aktīvo koncentrātu sastāvā nodrošina ādu ar visām nepieciešamam vielām. Sarkanā āboliņa fitohormoniem piemīt izlīdzinošs efekts. Tie stimulē kolagēna izstrādi, kā arī kavē to degradāciju un veicina šūnu veidošanu. Kigēlijas ekstrakts liposomās ir paredzēts īpaši jūtīgas un delikātas ādas kopšanai, kāda arī ir āda apkārt acīm. Flavonoīdi kuri ir ekstrakta sastāvā stabilizē virspusējus asinsvadus, kā arī savelk audus. Eļļas tīrā veidā der hiperjūtīgai ādai, kura nepanes līdzekļus uz ūdens bāzes.
Reģenerējošais krēms savītušai ādai |
44ml DMS®-Basiscreme High Classic |
Atsvaidzinošs krēms blāvai savītušai ādai |
44ml DMS®-Basiscreme High Classic |
Atjaunojošs krēms ar vitamīniem |
44ml DMS®-Basiscreme High Classic |